We're living in a divided world. On one hand, you have incredibly cheap food that's almost always sold at a discount. On the other, you have expensive produce that requires considerable care and attention at every stage of production.
Everyone loves to complain about healthy food being expensive
As if price was the ONLY thing stopping them from eating healthy
I used to vehemently argue against this; saying that you could just eat minced beef..
That you could just live off eggs
And while that's true to some extent, the fact remains that, eventually, you WILL end up spending more money than if you were just subsisting on junk
There's just no competition. Packets of Doritos and jugs of canola oil are bundled together and sold at HUGE discounts.
The reason? They cost next to nothing to produce, so manufacturers still profit no matter how much they slash the prices
But the same can't be said for the good stuff
You'll RARELY find discounts on premium grass-fed grass-finished beef. Creamy raw milk. Goat kefir. These products are always sold at a premium, and they're often quickly sold out.
The reality is that cheap food is cheap because it's made of trash. HEALTHY food is expensive because it's made of more than just food.
The price you pay accounts for all the love and care the animal has received in its life. The lack of poisons sprayed on crops throughout their growth. It's all these tiny intangibles you sometimes can't even measure with money.
Consider the benefits that has when you put it in your body
And think about it.
What else is there to spend on other than nourishment for the mind, body & soul?
Eating cheap might be the most expensive decision in the long run
|